Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadectwo pracy nie zastąpi wymówienia

29 listopada 2016 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka
Pracownik powinien poświadczyć otrzymanie wypowiedzenia.
źródło: 123RF
Pracownik powinien poświadczyć otrzymanie wypowiedzenia.

Oświadczenie o zamiarze rozwiązania umowy powinno mieć formę pisemną. Zastosowanie innej, np. ustnej, choć formalnie wadliwe, też jest skuteczne. Nie oznacza to, że szef może poprzestać tylko na wydaniu świadectwa pracy.

Praca świadczona na podstawie umowy o pracę jest tzw. pracą dobrowolnie podporządkowaną. W dużym skrócie oznacza to, że strony mogą dobrowolnie związać się tą umową, jak też z różnych względów ją rozwiązać. Jednak zarówno jej nawiązanie, jak i rozwiązanie wiąże się z koniecznością zachowania procedur uregulowanych prawem pracy. Strona, która chce rozwiązania umowy, powinna złożyć pisemne oświadczenie woli, z którego jednoznacznie wynika taki zamiar. Powinna je opatrzyć datą i podpisem.

Forma pisemna tego oświadczenia jest jedyną prawidłową, ale nie jedyną prawnie skuteczną. Jeżeli któraś ze stron zdecyduje się na wypowiedzenie w innej formie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10611

Wydanie: 10611

Spis treści
Zamów abonament